Faculty and Staff

Social Studies Department

Tracy Alexander - U.S. and World History, Interact Sponsor

Caroline Owens - Economics, Government, Head Girls Basketball Coach

Steve Armistead - Sociology, ISS Supervisor, Athletic Director

Jonathan Bush - World History, Contemporary Issues, Head Softball Coach

Jonathan Peoples - Junior High Social Studies, Assistant Girls Basketball Coach

 

CTE Department

Beth Jenkins - FACS Classes, FCCLA and Yearbook Sponsor

Amanda Mason - Business Management, FBLA Sponsor

Rene Keeton - Health Science, HOSA Sponsor

Davy Baker - Auto, Skills USA Sponsor

Thomas Gibbs - Welding, Skills USA Sponsor

Ryan Rogers - Agriculture, FFA Sponsor

 

Science Department

Anthony Geist - Chemistry, Physics, Engineering, STEM Club Sponsor

Hailey Randolph - Biology, Junior High Science, BETA Club and Math & Science Club Sponsor

Trey Sanders - Junior High Science, Head Boys Basketball Coach

Ron Marshall - Physical Science, Head Football Coach

Justin Haley - Wellness, Driver's Education, Assistant Football Coach

 

Math Department

Lynn Brown - 7th Grade Math

Leigh Petty - 8th Grade Math, JR BETA Club Sponsor

Lisa Dillingham - Junior High Math and English, FCA Sponsor

Brian Leslie - Core Math, Advanced Math, Girls Volleyball Coach

Bob Dillard - Core Math

Keith Goolsby - Core Math, Boys Baseball Coach

Bruce Timmons - Core Math, Statistics, Pre-Calculus

 

Art Department

Jenny Penuel - Art, Stripes, Art and SADD Club Sponsor

Tiffany Brown - Music, Chorus

 

English and Language Arts Department

Christy Smith - 7th Grade ELA, JR Beta Sponsor

Jessica Biggs - 8th Grade ELA

Angela Reed - Freshman ELA, Book Club and Tiger TV Sponsor

Stacey Reeves - ELA

Brittany Hackett - ELA, Drama, Drama Club Sponsor

Larissa Miller - Spanish, Spanish Club Sponsor

 

Other Departments

Melinda Cothron - Librarian, Book Club Sponsor

Jessica Dillehay - Special Education

Chandra Gillilan - Guidance Counselor, Student Council Sponsor

 

Support Staff

Renee Armistead - Secretary

Barbara Duke - Bookkeeper

Shane Smith - Special Education Assistant

Stacy Brinkley - Special Education Assistant

Jayrah Haley - Guidance Office Assistant

Diane Bush - Custodian

Amy Smith - Custodian

Barbara Ray - Custodian

Robin Bennett - Cafeteria Manager

Rebecca Jill Clemmons - Cafeteria

Rachel DeLair - Cafeteria

Melissa Poindexter - Cafeteria

Pannie Tisdale - Cafeteria

 

www.000webhost.com